O USG skóry

Początki ultrasonografii skóry – kiedyś herezja, dziś skok technologiczny w medycynie

Ultrasonografia wysokich częstotliwości znana również pod angielską nazwą jako high-frequency ultrasound to technologia wykorzystywana do obrazowania skóry. USG skóry pozwala nam zajrzeć w jej głąb – oznacza to, że na obrazie jesteśmy w stanie rozpoznać naskórek, tkankę podskórną oraz skórę właściwą. Możliwości medycyny rosną – to co 20 lat temu było swego rodzaju herezją, dziś jest rewolucyjną metodą, która pomaga w diagnozowaniu chorób oraz unikaniu powikłań i wciąż mowa tu o USG skóry. Jak wspomina dr Mlosek na swoim Tik Toku 
Początki USG skóry w Polsce nie były takie łatwe. Nikt tak naprawdę w nią nie wierzył. Wszyscy moi koledzy z zakładu pukali się w głowę – Czym ja w ogóle się zajmuję? Co ja tam widzę? Pamiętam jak pojechaliśmy kiedyś z prezentacją na zjazd do Wrocławia – Polski Zjazd Dermatologiczny. Mieliśmy tylko 7 minut na nasze wystąpienie. Ja myślałem, że będzie taki wspaniały wykład, że się wszyscy ZAINTERESUJĄ, a wszyscy dermatolodzy pukali się w głowę: Co ja tutaj pokazuję? Co w ogóle tutaj robię?…No ale po latach jednak okazało się, że USG skóry ma sens.
Po latach wiemy już, że ta metoda odniosła duży sukces nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. Ktoś kiedyś bardzo mocno w nią uwierzył i nie poddał się krytyce. Oprócz problemów z wiarygodnością pojawił się również problem z dostępnością sprzętu, który mógłby posłużyć do badań. Dziś na rynku medycznym takich głowic o wysokich częstotliwościach jest wiele i ich pozyskanie nie stanowi problemu. Na rozwój i popularyzację tej metody wpłynęły również wyniki dziesiątek badań naukowych potwierdzających skuteczność ultrasonografii skóry oraz twarzy – jako metodę do dogłębnej analizy i diagnostyki.

Do czego wykorzystujemy ultrasonografię wysokich częstotliwości?

Obecnie high-frequency ultrasound osiąga coraz większe uznanie zarówno wśród lekarzy, jak i kosmetologów. Można odnieść wrażenie, że wynika to z faktu, iż wraz z rozwojem branży beauty i panującymi trendami – zarówno pacjentom i klientom, jak i osobom świadczącym usługi tego typu zależy na osiągnięciu jak najlepszego efektu. Coraz częściej również spotykamy się z określeniem indywidualne podejście, które obecnie stanowi wręcz standard w gabinecie, a niegdyś było uważane za bardziej ekskluzywne – wszystko po to, aby wyróżnić się wśród tłumu. To też z tego właśnie względu sukcesywnie coraz więcej osób decyduje się na kursy z wykorzystaniem ultrasonografii wysokich częstotliwości. 

W jakich dokładnie celach wykorzystywana jest ta technologia? Jest ich wiele i są to:
● zabiegi medycyny estetycznej – głównie w zakresie Facial Ultrasounds jako metoda do unikania powikłań i kontrolowania przebiegu zabiegu dzięki możliwości obserwacji igły wewnątrz skóry, a także w ramach ukazywania postępów.
● kosmetologia – w zakresie analizy potrzeb skóry, takich jak ujędrnienie, nawilżenie czy pozbycie się tzw. martwego naskórka oraz ukazywaniu efektów przed i po.
● w modelowaniu sylwetki – w zakresie sprawdzania postępów terapii służącej redukcji cellulitu czy body shaping – np. endermologia, fala uderzeniowa, mikrofale 2.45GHz itp.
● metoda diagnozowania – wykorzystywana w gabinecie lekarskim w ramach diagnostyki chorób skóry.
● metoda diagnozowania powikłań – wykorzystywana w gabinecie lekarskim w ramach diagnostyki powikłań po zabiegach medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej oraz kosmetologii.
● badania w ramach kwalifikacji do zabiegu – przed zabiegiem lekarze wysyłają swoich pacjentów w celu wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu.
● metoda leczenia powikłań – z pomocą USG jesteśmy w stanie zlokalizować powikłania i dokonać ich usunięcia np. móc w sposób precyzyjny wykonać chociażby hialuronidazę.
● biopsja pod kontrolą USG – w niektórych przypadkach, kiedy konieczne jest pobranie fragmentu do badań USG zwiększa precyzję i usprawnia przebieg całej procedury.

Drzwi do świata USG skóry oraz twarzy są ciągle otwarte…Wchodzisz? 😉

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
error